leasing czy kredyt? Co wybrać?

Leasing jako najlepsza forma kredytowania dla przedsiębiorców.

Popularność pożyczek leasingowych w Polsce rośnie z roku na rok. Rozwiązanie to ma wiele cech wspólnych z kredytem, jednak w niektórych sytuacjach może być korzystniejsze. Kto powinien skorzystać z pożyczki leasingowej i w jakim celu może ją zaciągnąć?

Pożyczka leasingowa – czym jest?

Usługa finansowa, która podobna jest do kredytu, jednak nie jest udzielana przez banki, a przez firmy leasingowe. Zainteresowanie pożyczkami leasingowymi rośnie, czego dowodem jest to, że w poprzednim roku firmy leasingowe udzieliły pożyczek o wartości ponad 7 mld złotych. Pożyczki leasingowe muszą sfinansować środki stałe, nie mogą zatem pokrywać bieżących wydatków. Najczęściej przeznaczane są na zakup maszyn, sprzętu IT oraz pojazdów dostawczych, ciężarowych i osobowych.

Pożyczka leasingowa a kredyt – różnice i podobieństwa

Pożyczkę leasingową można uzyskać o wiele łatwiej niż kredyt, dlatego że firmy, które je oferują, podczas rozpatrywania wniosków wykorzystują takie same procedury, jak podczas oceny wniosków leasingowych. Mają również łagodniejsze warunki przyznawania pożyczek, co oznacza, że jeśli zdolność kredytowa była niedostatecznie oceniona w banku, firma leasingowa może przyznać pożyczkę. Kredyt zaciągnięty w banku może być przeznaczony na dowolny cel, natomiast pożyczkę leasingową należy wykorzystać na zakup środków stałych.

Podobieństwem jest to, że przedmiot kupiony za pieniądze z pożyczki staje się własnością pożyczkobiorcy. W przypadku leasingu przedmiot jest własnością firmy leasingowej do momentu zakończenia umowy.

Dla kogo przeznaczona jest pożyczka leasingowa?

O pożyczkę leasingową ubiegać mogą się podmioty, dla których opcja ta może być bardzo korzystna. Należą do nich firmy starające się o przyznanie dotacji unijnej; firmy, które nie są płatnikami podatku VAT; firmy szukające finansowania środka trwałego oraz rolnicy (również ci, którzy nie prowadzą własnej działalności gospodarczej). Mniej rygorystyczne warunki do spełnienia pozwalają ubiegać się o pożyczkę również tym, którym bank z różnych powodów odmówił.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *