Pożyczki z poręczycielem

Pożyczki z poręczycielem – wszystko, co warto wiedzieć

Pożyczka dla osób zadłużonych to produkt finansowy, który z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Osoby z negatywną historią kredytową lub posiadające zobowiązania miewają problemy z uzyskaniem pożyczki w banku, dlatego firmy pożyczkowe stworzyły szereg ofert, których otrzymanie poprzedzone jest spełnieniem mniej rygorystycznych warunków. Jedną z nich jest pożyczka z poręczycielem, która umożliwia otrzymanie większych kwot.

Kim jest gwarant i jakie znaczenie ma dla firmy pożyczkowej?

Gwarant jest osobą, która nie tylko poświadcza solidność wnioskującego, ale w przypadku jej braku przejmuje obowiązek spłacania pożyczki. Stanowi więc nie tylko ważny element w ocenie ryzyka związanego z udzieleniem zobowiązania, ale również zabezpieczenie, jeśli zostanie ona dokonana nieprawidłowo. Ten element pożyczki z poręczycielem reguluje Kodeks cywilny, a dokładniej art. 876 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku:

„przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał”.

Warunki, jakie musi spełnić gwarant

Poręczyciel musi spełnić sporo wymagań, które stawiają firmy pożyczkowe. Wśród nich znajduje się wiek. Średnio wymagane jest, by poręczyciel miał nie mniej niż 25 lat i nie więcej niż 65, to zdarzają się instytucje, w których wiek minimalny to 18 lat, a maksymalny to 75 lat. Istotne jest także posiadanie obywatelstwa polskiego oraz dokumentu tożsamości. Wobec gwaranta nie może toczyć się postępowanie w sprawie upadłości konsumenckiej. Niezwykle ważna jest również zdolność kredytowa poręczyciela. Choć dochody wnioskującego są na pierwszym miejscu, to gwarant musi stanowić dobre zabezpieczenie. Niektóre instytucje wymagają posiadania przez gwaranta nieruchomości na własność.

Zaciągnięcie zobowiązania z poręczycielem nie jest trudne

Podczas wypełniania wniosku gwarant powinien być obecny, ponieważ jego dane również będzie trzeba wskazać w formularzu. W kolejnych etapach wystarczy czekać na kontakt telefoniczny z przedstawicielem instytucji, a następnie na otrzymanie decyzji i gotówki.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *